Performans Yönetim Sistemi - VİZYONER

İçeriğe git

Ana menü:

Performans Yönetim Sistemi

Ürünlerimiz
Değerlendirme İşlemi
Değerlendirmeye tabii olan personel, Kurumsal, İşlevsel ve Yönetsel Yetkinlikler ile Performans Göstergeleri bazında 90 derecelik (her personelin üst amiri tarafından bir kez değerlendirilmesi yöntemi) değerlendirmeye tabii tutulur. Performans Göstergeleri ve Yetkinliklere ait değerlendirme soruları İnsan Kaynakları Departmanınca, Veri Ambarından personelin Görev Kodu bazında belirlenir.
Performans Göstergeleri ve Yetkinlikler
Değerlendirmeye tabii olan Personel Bilgileri,  İnsan Kaynakları Departmanı vasıtasıyla belirlenir. Sitemde tanımlanan,  kullanıcı isimleri ile girilen programda, değerlendirmeye tabii olan personel Değerlendirme Yapabileceği Formlar, Kendine Ait Formlar, Astlarının Astlarını Değerlendirme Formlarını görebilir. İnsan Kaynakları Departmanı Değerlendiren, Değerlendirilen ve Üst Amir pozisyonundaki personelin tüm Değerlendirme Sonuçlarını aynı ekran da aynı anda görebilir.
Yeni Dönem Hedefleri
Yeni Dönem Hedefleri belirlenirken, gerçekleşen eski dönem bilgileri ekrana getirilir. Değerlendiren kişi bu ekran sayesinde yeni dönem hedeflerini belirler her bir hedef için (her bir değerlendirme sorusu için) değişik değerde soru ağırlığı belirleyebilir. Yine, Yeni Dönem için istediği standart Eğitimlerini ve gerekli ise yeni Özel Eğitim Hedefi belirleyebilir.
Rapor ve İstatistikler
Kurumsal, İşlevsel ve Yönetsel Yetkinlikler ile Performans Göstergeleri bazında hazırlanan sorular ağırlıklı puanlarına göre değerlendirilerek gerekli olan detay ve özet bazında rapor ve listeler alınabilir. İstatistiksel sonuç raporları ve grafiksel gösterim ile değerlendirme sonuçları alınır.
 
Copyright 2017. All rights reserved by Vizyoner.
İçeriğe dön | Ana menüye dön