Neden AS400 ? - Vizyoner Blogları - VİZYONER

İçeriğe git

Ana menü:

Neden AS400 ?

Yayınlayan içinde AS400 ·
AS/400’ü vazgeçilmez kılan niteliklerinin başında yüksek “çalışırlık oranı” gelmektedir. Tek bir AS/400 sistemi, % 99.9’un üzerinde “çalışır durumda kalma” (system availability) ortalamasına ulaşıyor. IBM tarafından son iki yıldır toplanan verilere göre, AS/400 müşterileri yılda ortalama olarak 9 saatten daha az sistem dışı kalıyorlar. PC server üreticileri NT Server cluster teknolojisini kullanarak benzer sonuçlara ulaşmak için çaba harcıyorlar. Ancak söz konusu teknoloji ve buna tekabül eden çalışır durumda kalma oranları henüz pazarda test edilmiş ve kanıtlanmış değil. Oysa tek bir AS/400, sahip olduğu yüksek “availability”sini kanıtlayabiliyor.
 
30 yıllık rekor, kullanıcıların AS/400’ü özellikle “mission critical” uygulamalar için tercih etme sebeplerinden biridir. Ürünün devamlılığını ve dolayısıyla güvenilirliğini kanıtlamış olması bunda etkindir. IBM'in Rochester Minnesota'daki geliştirme ve üretim takımı tarafından kazanılmış bu hakli ün, 30 yıldır süren yüksek kaliteli iş anlayışına dayanıyor. Burada, AS/400’ün “availability”sini artırmak için yeni yöntemler araştırılıyor. AS/400 geliştirme ve üretim takımı, “çalışır durumda kalma” yi sağlayıcı tüm noktaları; donanım, işletim sistemi, veritabanı olmak üzere tüm bileşen seviyelerinde tek tek izliyorlar. Son iki yılda elde edilen yüzde 99.9’luk sonuç bu titiz çalışmayı gösteriyor.

AS/400’ün tercih edilmesindeki diğer bir neden de güvenilir bir sistem olmasıdır. AS/400, güvenlik açısından son derece gelişmiş ve bir çok olanakları olan bir sistemdir. Bu kadar güvenli bir sistem olması AS/400’ün mimari yapısından kaynaklanmaktadır. AS/400’de güvenlik tamamen Mikrokod’un içerisinde olduğu için delinebilmesi kesinlikle mümkün değildir. (AS/400, Amerika Savunma Bakanlığı’nın kabul etmiş olduğu C2 güvenlik düzeyini desteklemektedir.) Su ana kadar, AS/400’ün veri tabanına hiç bir virüsün girdiği rapor edilmemiştir.Vizyoner Blog
Copyright 2017. All rights reserved by Vizyoner.
İçeriğe dön | Ana menüye dön